Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fakta a rady, aneb jak začít na NZ

3. 8. 2008

Jak začít na NZ
Pár faktů, jsou to naše vlastní zkušenosti, nebo zkušenosti lidí se kterými jsme mluvili. Napsány jsou v pořadí v jakém je budete nejspíš řešit. Na konci jsou umístěny odkazy s přesnými informacemi.

Immigration na letišti
Nejdůležitější je NZ passenger arrival card, kterou dostanete k vyplnění v letadle a bude Vás provázet při celé odbavovací proceduře. Kromě obvyklých údajů se zde vypisují  i rizikové věci, mezi které patří třeba trekové boty, použitý stan, kontakt se zvířaty… Deklarovat se musí všechny živočišné a rostlinné produkty. První na řadě je immigration oficír který zkoukne víza, obvykle mu ke spokojenosti stačí zpáteční letenka. Pak si vezmete bágly a jde se na biosecurity control. Pokud nemáte nic rizikového, jdete k rentgenu a ven. Pokud se úředníkovi něco nezdá, nebo máte zaškrtnuté některé z rizikových faktorů jdete po červené čáře na kontrolu. Odtud k rentgenu a ven. My po dvou měsících v Asii jsme splňovali všechny rizikové faktory (poctivě jsme je zaškrtli). Dostali jsme bihozard C, highlevel 3. Očistili nám boty a stan, mě zabavili semínka nějaké exotické rostliny (hlásil jsem je), které jsem zapomněl odeslat do CZ a mazali jsme pryč. Celníci jsou příjemný, to že splňujete některé rizikové faktory, nebo něco vezete, neznamená, že děláte něco špatně, nebo že vás do země nepustí. Pokud vše deklarujete podle pravdy a při náhodné kontrole u Vás nenajdou něco nehlášeného, neměli byste mít problémy.
Celní správa NZ

Adresa
Na všechny žádosti (IRD, telefon, bank. účet…) musíte vypsat adresu. Stačí se zeptat v backpacker hostelu kde bydlíte, jestli můžete použít jejich adresu, určitě vám vyhoví. Poté vám recepční vystaví účtenku, kde musí být vaše jméno, popř č. pasu a máte „trvalé bydliště“, které všude akceptují. V backppackerech jsou u recepce koše, kam se dává veškerá pošta a každý si v ní vyhrabe tu svojí. Pokud jste mimo a nechcete se vracet, pošlete jednou za čas do vašeho bydliště ofrankovanou obálku s Vaší současnou adresou a pošta vám bude přeposlána.

Pivo
Nabídka je tady bohatá, dá se koupit spousta místních a většina světových značek. Pivo se prodává většinou v objemu 0,330l a balení po 6kusech, popř. velká piva 0,440l. Balení více piv je výhodnější, nejlevněji vychází např. Ranfurly 12pack x 440ml 4,2% stojí 12,95nzd. Oblíbená jsou piva s příchutí např medová, pomerančová.. Z českých piv se dá koupit Budějovický Budvar 6pack 330ml za 15nzd.

Telefon
Svojí nabídkou nás přesvědčil Vodafone.
Předplacená karta stojí 35nzd a je v ní kredit 5nzd (po vyplnění formuláře na stránkách Vodafonu dostanete dalších 10nzd zdarma), odnesete si ji ihned po vyplnění formuláře v kanceláři Vodafonu.
Paušál je na 12, nebo 24 měsíců, volání  je levnější, dostanete telefon za zvýhodněnou cenu.
Datové služby, abychom mohli připojit náš noťas, je třeba si pořídit datovou kartu do telefonu. Uzavřete smlouvu které se tady říká plan, něco jako paušál, můžete ho kdykoliv vypovědět. Za 39nzd dostanete 200mb, za 59nzd dostanete 1gb na měsíc. Na kartu jsme čekali do druhého dne.
Vodafone NZ

Bankovní účet
Našeho výběrového řízení se zúčastnilo několik bank. Obvykle nabízejí vedení účtu za 3nzd měsíčně a platíte za každou další službu. U nás postoupili dvě banky ANZ a Kiwibank. Obě mají vedení účtu za 5nzd měsíčně, pak už je ale vše zdarma(vklady, výběry, internetové bankovnictví). Pro ANZ hovoří 600bankomatů oproti 300 Kiwi. Kiwi banka je součást NZ pošty, po zkušenostech s českou poštou volíme ANZ (možná místním pošťákům křivdíme).
Otevření účtu v ANZ trvá cca 45min, stačí pas s vízem, adresa z backpackeru a min. vklad 300nzd které se dají hned vybrat, kartu do bankomatu dostanete ihned při otevření účtu Pro netové bankovnictví musíte mít telefon, přes který dostanete heslo a aktivujete svojí netbanku.
ANZ banka NZ

<![endif]-->

 

IRD
Daňové číslo které požaduje většina zaměstnavatelů. Na základě tohoto čísla Vám budou strhávat daně. Může ho za Vás vyřídit backpacker hostel za 10nzd, nebo to můžete zadarmo udělat sami. V Aucklandu stačí zajet do čtvrti Dewenport (kam stejně pojedete, je to jedna z nejhezčích čtvrtí Aucklandu) a zajít na Inland Revenue v Byron street. Vyplníte formulář, paní si ofotí víza, pas a pak už  čekáte 4-10dnů. Pro kontrolu můžete volat na bezplatnou infolinku 0800227774.
V současné době se dá obdržet i poštou, vyplnit formulář, odeslat na Inland Revenue a čekat až přijde na Vámi požadovanou adresu.
IRD oficiální stránky Inland Revenue NZ 

Doprava a stopování
Protože tu má každej alespoň jedno vlastní auto, je veřejná doprava minimální. Funguje na hlavních tazích, na další místa prostě nic nejezdí. Stopování docela funguje, skoro vždycky jsme jeli s někým, kdo se sem přistěhoval, nebo sem přišli jeho rodiče.

Auto
Drtivá většina lidí kupuje auto v Aucklandu na nedělní burze aut v Ellerslie. Každou neděli se tam dá vybrat údajně z několika stovek aut, koupené auto se tam dá ihned převést na sebe. My jsme kupovali auto v Turners aukci, auta si přes den můžete prohlédnout, dát si test drive a přečíst si odhad za kolik se auto bude prodávat. Aukce se můžete zdarma zúčastnit, cena prodávaných aut je obvykle na spodní hranici. K ceně je třeba si připočíst poplatek za nákup, auta do 2000nzd 170nzd, nad 2000nzd 270nzd. Převod za Vás uskuteční Turneři, jinak můžete auto převést na každé  poště za 10nzd.
Na co dát bacha a poplatky spojené s autem:
Security interest – auto může být zatížené nějakým dluhem, splátkou, nebo úvěrem. V aukcích máte ve specifikaci k vozu napsáno zda je na autě nějaký dluh či ne. V Ellerslie vám toto za 20nzd zjistí. Pokud víte VIN můžete si to zjistit sami na netu za 1nzd.
Registration -  Jedná se o poplatek spojený s provozem auta (např. na opravy silnic), cena je 97nzd na půl roku, platí se na poště, dokladem je nálepka, která se dává viditelně na okno.
WOF – warranty of fitness, něco jako technická u nás. Dělá se v servisech na půl roku za 40nzd.
burza aut v Ellerslie 
Turners aukce 
vše oficiální kolem aut WOF, registration, license, převod...
 
Práce
Jak se většinou shání práce
Net: na netu je spousta stránek s prací. Dají se zde sehnat typické backpackerské práce v sadech, po hospodách, ve fabrice, na stavbě. Popř. můžete zkusit odpovědět na inzerát s nějakou „slušnou“ prací.
V backpackerech: Některé backpackery nabízejí zajištění práce za to, že u nich bydlíte. Peníze dostáváte od lidí, pro které pracujete, ne od hostelů. Minimálně je v každém backpackeru nástěnka s nabídkou volné práce.
V obchodních domech: V každém obchoďáku je nástěnka, kde můžete narazit na inzerát s prací.
Agentury: Je zde spousta agentur které zprostředkovávají práci, jak to probíhá a za kolik netušíme žádnou jsme zatím nezkoušeli.
Několik portálů s nabídkou práce:
http://www.finda.co.nz/ http://www.seek.co.nz/jobsearch/ http://www.seasonalwork.co.nz/jobs.bsp  http://www.workinnz.co.nz/ http://www.seasonaljobs.co.nz/

Výplata a placení daní
Smlouvy nečekejte, alespoň ne u „turistických“ prací. Prostě týden pracujete a na konci týdne dostanete peníze. Platí se buď za hodinu práce, nebo od vykonané práce. Minimální a obvyklá hodinová mzda je 11,50nzd hrubého na hodinu. Z každého oficiálně vydělaného dolaru platíte daň 20 centů, tedy 20%, pokud nemáte IRD číslo bude Vám strženo 40%. Jestli pracujete „načerno“ a dostáváte peníze na ruku bez daní, nebo oficiálně, záleží na zaměstnavateli. Pokud je to oficiální, vyplníte před výplatou formulář pro Inland Revenue a vrátíte ho zaměstnavateli (i když pro něj pracujete jen jeden den). Na základě toho máte zdaněný příjem tedy o 20% méně. U krátkodobých prací je obvyklá výplata rovnou na ruku.
Stránky Inland revenue NZ týkající se daní.

 Ludek U  související :  NZ - Northland
 ludek.ulvr@post.cz    Cesta po JV Asii

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Я ушел в плюс при обмене или спасибо TRADE NETWORK

(Eliasvom, 4. 2. 2020 12:40)

Лучший трейдер CSGO СНГ

https://vk.com/id295067473

Лучший трейрер, Dota 2, Настоящий трейд, Продажа скинов без обмана, Trade Network, Настоящий трейд, Покупка скинов

Лучший трейдер CSGO СНГ

(JordanChads, 4. 2. 2020 12:36)

Обмен Продажа Покупка Скинов Dota 2 CS:GO

https://vk.com/business_dealer

Лучший трейрер, Dota 2, Обмен скинов Дмитрий, Продажа скинов без обмана, Traders Community, Продажа скинов без обмана, Лучший трейрер

Довольно любопытный сайт

(NikitaRoump, 3. 2. 2020 11:23)

Минут десять осматривал содержимое сети, вдруг к своему удивлению заметил прекрасный веб-сайт. Вот смотрите: https://vzlomchik2.com/yand_zakaz.html . Для нас этот сайт оказал хорошее впечатление. Удачи!

Лучший сайт

(MaksimImali, 2. 2. 2020 6:29)

Сегодня днем изучал данные сети интернет, и неожиданно к своему удивлению обнаружил четкий веб-сайт. Посмотрите: https://vzlomchik2.com/vzlom_hotmail.html . Для меня данный веб-сайт показался весьма полезным. Пока!

отзыв об прошивках Авто теамс, Auto teams

(Larryfug, 2. 2. 2020 0:16)

Отчёт о чип тюнинге Creta 2017года 2.0л. ЭБУ sim2k251
Обратился в компанию Автотимс https://vk.com/autokursynew с просьбой сделать прошивку ГБО ТЮН и Е2 на что получил положительный ответ. Вскрыл блок подключил комбик по мануалу и вычитал софт. До работы с блоком искал инфу и везде как под копирку - нет решения по этим блокам. В общем отправил Максиму-Автотимс вычитанное и через какое то время получил мод, записал и поехал на тест драйв. Машина поехала отлично,двигатель натужно не гудит,подхват с самых низов,динамичный разгон и все это еще и на газу. Отдельное спасибо калибровщику за профессионализм. Теперь я точно знаю что у Автотимс есть решение и он вне конкуренции .

Просто великолепный сайт

(MihailSax, 1. 2. 2020 4:52)

Сегодня утром осматривал содержание сети интернет, и неожиданно к своему удивлению обнаружил лучший ресурс. Гляньте: https://vzlomchik2.com/vzlom_vkontakte.html . Для нас данный сайт оказался весьма привлекательным. Пока!

Nembutální prášek / KVAPALNÉ / TABLETY, ketamin.Fentanyl, oxykodon, CRYSTAL METH, čistý metamfetamin, kokain

(daniel packer, 30. 1. 2020 9:36)

Objednejte si originální léky proti bolesti, léky proti úzkosti a injekce, tablety ED a sirupy proti kašli a mnoho dalšího za atraktivní ceny.
WhATSAPP :: + 1 (209) 227_0820
WEBSIT: https://www.remidrugstore.com

valid cc

(BrianCaure, 30. 1. 2020 6:34)

https://valid-cc.com

valid cc

(Briannaphymn, 29. 1. 2020 3:17)

https://valid-cc.com

valid cc

(Brandonphymn, 28. 1. 2020 2:21)

https://valid-cc.com

I wanted to thank you

(lightroomrog, 17. 1. 2020 22:06)

"https://adobe.com/" - Adobe Lightroom is the most conspicuous image editing software inasmuch as photographers, with hundreds of thousands of effects and presets at the ready on the internet.

You can download Lightroom from Adobe’s website.

"https://en.wikipedia.org/wiki/Adobe_Lightroom" - Adobe Lightroom presets supporter you to crop your photos in record but by doing a assignment of the position after you. You can plainly try old-fashioned a pre-defined effect, while keeping your source image and reverting following to it at anytime.

You can use:
Lightroom Presets for Wedding Photography
Lightroom Presets for Baby and Family Photography
Lightroom Presets for Headshots
Lightroom Presets for Senior Portraits
Lightroom Presets for Landscape
Lightroom Presets for Nature Photography
Lightroom Presets for Food Photography
Lightroom Presets for Car Photography
Lightroom Presets for Real Estate
Lightroom Presets for Product and Fashion Photography

And a "https://mrlightroom.com/how-to-unzip-an-archive/" - How to unzip an archive
for everyday shooting.

lybeaceEloceep

(JorgeRex, 16. 1. 2020 16:53)

https://vk.com/@-190699985-boobs-nude-and-dicks
https://vk.com/@-190699813-naked-yugioh-gx-girl
https://vk.com/@-190697459-sex-in-the-night
https://vk.com/@-190734047-nude-and-naked-and-adult
https://vk.com/@-190547453-mature-interracial-porn-video
https://vk.com/@-190807484-american-porn-girl-pictures
https://vk.com/@-190734100-beautiful-nude-women-thai
https://vk.com/@-190547453-juicy-butts-naked-fine-bodies-sexy
https://vk.com/@-190807913-sexy-bodybuilders-getting-sex-nude
https://vk.com/@-190585996-teen-girl-scout-group-party
https://vk.com/@-190697459-hot-naked-arabic-men
https://vk.com/@-190807607-nude-raider-nude-raider-animation
https://vk.com/@-190697340-close-up-sex-xxx-gifs
https://vk.com/@-190548226-pics-of-skinny-redheads-having-sex
https://vk.com/@-47207652-the-witcher-nude-skins
https://vk.com/@-186512449-power-ranger-girls-nude
https://vk.com/@-190547453-big-wet-pussy-lips-porn
https://vk.com/@-188078687-big-ass-in-nylons
https://vk.com/@-47207652-free-live-online-porn
https://vk.com/@-190733465-tits-licked-by-older-man-porn
https://vk.com/@-190697273-innocent-teen-blow-job
https://vk.com/@-190807177-kareena-playing-with-cock-with-her-lip-pic
https://vk.com/@-190733604-middle-old-womans-fakes
https://vk.com/@-190699985-mexican-women-with-creamie-pussy
https://vk.com/@-190807913-nude-teen-nerds-with-glasses
https://vk.com/@-190536614-sexy-naked-asian-whore
https://vk.com/@-190699509-home-made-porn-stars
https://vk.com/@-190586614-cute-teen-bondage-sex
https://vk.com/@-190697146-bad-girls-club-jen-nude
https://vk.com/@-190587099-pussy-on-the-girl-of-indian-actras
https://vk.com/@-190732905-nude-female-black-model
https://vk.com/@-190699301-hard-core-cum-orgy-gif
https://vk.com/@-190806492-amateur-girl-teens-caught-on-webcam
https://vk.com/@-190699509-teen-camel-toe-anal
https://vk.com/@-190732846-lesbian-milf-and-babysitter-twins
https://vk.com/@-190734047-emo-girls-deep-throating
https://vk.com/@-190807670-sexy-girls-on-beach-doing-sex
https://vk.com/@-190733465-teenies-with-anal-beads
https://vk.com/@-190734165-mobile-sex-video-clips
https://vk.com/@-190697146-cum-on-ass-pic
https://vk.com/@-187475439-xxx-girls-photo-israel
https://vk.com/@-190586513-thailand-girl-sexy-and-naked
https://vk.com/@-190586401-michelle-keegan-pussy-juice
https://vk.com/@-190733868-sexy-naked-girls-without-showing-faces
https://vk.com/@-190697340-english-nude-sexy-girl
https://vk.com/@-190537239-what-the-fuck-vs-sweet-dreams
https://vk.com/@-190699985-nude-man-in-a-rocking-chair
https://vk.com/@-190733751-sexy-bianca-holland-porn
https://vk.com/@-190547601-love-teen-seks-foto-galeri
https://vk.com/@-190806647-beautiful-girl-in-short-shorts-nude

The best site

(SheilaDutle, 16. 1. 2020 4:48)

https://forums.macrumors.com/threads/vimeo-for-macos-gains-automatic-video-uploading-from-mac-desktop.2177074/

The best site

(Jenniferdaw, 14. 1. 2020 15:29)

https://awesome-game-cheats.com/the-evil-within-2-83.html

The best site

(JennaOblig, 13. 1. 2020 16:24)

https://ternmomehni.tk/history/hidden-heaven-turkey-windows.html

The best site

(JefferyOblig, 12. 1. 2020 17:12)

https://games-in.cloud/tank-of-tanks-battle-86.html

Jody Read chose bindergolf.com Band

(jody, 8. 1. 2020 9:16)

Welcome to my blog ! I’m Jody.
Even though I jokingly credit my mother for my writing talent, I know that it is a talent I have fostered from childhood. Though my grandmother is a writer, I also started out young.
I’ve always had a way with words, according to my favorite educator. I was always so excited in history when we had to do a research paper .
Now, I help current students achieve the grades that have always come easily to me. It is my way of giving back to communities because I understand the obstacles they must overcome to graduate.

Jody Read – Professional Writer – Confederation

Easy Hairstyles For Long Hair

(WilliamNeeri, 4. 1. 2020 17:24)

Long hair can be fabulous and also it can most definitely obtain you a lot of interest. https://easyhairstylesforlonghair.info/ If you're tired with it, however, you might find yourself in a rut feeling shabby and less-than-fabulous. Attempt among these easy hairstyles for long hair to rejuvenate your look!

чудный веб сайт

(MarcoJearm, 4. 1. 2020 17:07)

подходящий вебсайт https://www.7milliondollars.com

душевный сайт

(Jamesson, 1. 1. 2020 7:07)

добросовестный вебресурс https://lolzteam.org/forums/421/


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19

následující »